Tüszőpunkció a műtőben

A petesejtnyerés napján a megadott időpontot szigorúan tartva, éhgyomorra kell jelentkezni az intézmenyben. A beavatkozás altatóorvos jelenlétében, a páciens kérését is figyelembe véve történhet rövid vénás altatásban, erős fájdalomcsillapító mellett, vagy teljesen gyógyszermentesen is. Hüvelyi feltárást követően alapos öblítés következik, amely során a korábban alkalmazott kúpok maradványait szükséges eltávolítani. A tüszőfolyadék gyűjtése a hüvelyi ultrahang fejre erősített punkciós tű és vákuum készülék segítségével történik. A stimuláció során növekedésnek indult összes érett tüszőt igyekeznek leszívni, hogy minél több petesejtet nyerhessenek.

A leszívott tüszőfolyadék folyamatosan testhőmérsékleten tartva, kémcsövekben az embriológiai laboratóriumba kerül, ahol a petesejtek keresése történik.

Általában a  beavatkozást követő néhány órás pihenés után a beteget kísérő jelenlétében, tanácsokkal ellátva lehet hazabocsátani.  Az elkövetkező 1-2 napban pihenés, kímélő életmód javasolt.

A petesejt leszívást követő napok feladata, hogy az emelkedő ösztrogén hatás mellett megvastagodott méhnyálkahártya szerkezeti átalakulása vègbemenjen és az embrió befogadására alkalmassá váljon. Erre a progeszteron hormont használják, mely hüvelytabletta vagy injekció formájában alkalmazható a leghatékonyabban. 

Mit mond az ESHRE mi a normális reakció, milyen tüsző-petesejt szám az ideális? 

Az ESHRE ajánlása szerint ideális ciklus során a 8-14 tüsző érlelése a cél. 

Nem minden follikulus/tüsző tartalmaz petesejtet, de várhatóan ez az a szám, ami mellet a mennyiség, nem megy a minőség rovására és elérhető az átlagosan 80%-ban érett, megtermékenyítésre alkalmas petesejteket. 

#