In vitro fertilizáció – azaz a lombik

A lombik kezelés, azaz IVF, a szervezeten kívüli megtermékenyítést jelenti. 

Röviden összefoglalva: az eljárás során a petefészkeket gyógyszeresen egy kontrollált túlműködésre serkentik, a megfelelő nagyságú tüszők esetén pedig műtéti eljárás során nyerik ki a petesejteket. 

A spermiumokat önkielégítés, mikrosebészeti eljárások vagy korábban fagyasztott minta felolvasztása révén nyerhetik ki. 

Laboratóriumi körülmenyek között történik a megtermékenyítés az ivarsejtek felhasználásával. 

Az embriókat inkubátorokban tenyésztik-ellenőrzik és a megfelelő ciklusnapon ültetik be a méh üregébe. 

Mikor indokolt az IVF?

Azt, hogy egy párnak valóban erre az eljárásra van szüksège, számos vizsgálat és orvosi döntés előzi meg. 

Az indokok körébe tartoznak anatómiai eltérések, mint például a mindkét oldalon lezárt petevezeték. Nőgyógyászati betegségek közül az endometriózis III-IV. stádiuma indokolja a lombik kezelést. 

Amennyiben a páciens életkora 40 év fölötti, a petefészekkapacitás csökkenésének kockázata és a termékenységi esélyek csökkenése miatt elsőként választandó ez a típusú asszisztált reprodukciós eljárás. 

Férfi oldali meddőség esetén, súlyosabb spermaképbeli etérések, korábban fagyasztott hereszövet vagy spermiumok is ebbe az irányba terelik a kezelést.  Azoknál a pároknál, akiknél sajnálatosan 6 ( olykor kevesebb) sikertelen inszemináció történt, a továbblépés lehetősége IVF irányába adott. 

Ritka esetekben genetikai eltérések indikálják az IVF kezelést, hiszen az embriók genetikai szűrése, csak ezen kezelési típus esetén kivitelezhető. 

#