Petesejt keresés – laboratórium

Mind a betegek, mind az ellátó személyzet szempontjából a legmozgalmasabb nap a 0. nap – azaz az addig szorosan monitorozott tüszők leszívásának napja. De mi is történik ezen a napon a kívül álló szemek elől rejtve?

A petesejtnyerés során a műtőben leszívásra kerülő tüszőfolyadék az Embriológia Laboratóriumba kerül, ahol rögtön megkezdődik a petesejtek keresése. A tüszőfolyadék áttetsző, benne találhatóak a petesejtek és a petesejteket körülölelő úgynevezett Kumulusz-sejtek, melyek gomolyfelhő-szerű megjelenést adnak a petesejt-kumulusz komplexnek. A Kumulusz sejteknek fontos szerepe van a petesejtek érésében és a megtermékenyülésben. A tüszőpunkció nyomán nyert petesejteket tiszta tápoldatba helyezzük át, majd bekerülnek az inkubátorba.

A petesejtnyerést követően a petesejtek kb. 4-6 órán át tartó előérlelése következhet. Ennek időtartama intézetenként különbözik, és nagyban függ a laboratórium munkarendjétől. Ez az “előérlelési” folyamat biztosíthatja azt, hogy a megtermékenyítés idejére a lehető legtöbb petesejt a megfelelő, érett állapotba kerüljön.

Ezzel párhuzamosan történik a spermaminta vizsgálata és feldolgozása. A vizsgálat során meghatározzák az ondómintában lévő spermiumok számát, valamint mozgékonyságát. A feldolgozás során összegyűjtjük a mintából a jól mozgó spermiumokat, amelyeket majd a petesejtek megtermékenyítéséhez használnak fel.

#