IVF – lehetséges szövődmények

A lombik kezelés során több okból kifolyólag alakulhatnak ki szövődmények. 

A gyógyszeres kezelés hatására kialakuló, legjelentősebb rizikó a túlstimulációs szindróma 

(OHSS). Oka a petefészkekben termelődő tüszók túlzott luteinizációja. A tünetek a várandóssági hormon, hCG hatására, a tüszőrepesztő injekciót követően kezdenek el fokozódni és a létrejött várandósság hatására tovább súlyosbodik. 

A petefészekben a tüszők újra telődnek, méretük növekszik, feszítő fájdalmat okozhatnak. A hormontermelés hatására az érfalak átjárhatósága fokozódik, így a folyadék a szövetek közötti térbe lép, ezáltal hasi vagy mellkasi folyadékgyülemet okozva.

Az érfalon belül a vér sűrűsödik, a magas ösztradiollal együtt fokozott trombózis hajlamot okozhat. 

A fehérjevesztés a veséken keresztül tovább súlyosbítja a tüneteket. 

Ritkán, de súlyosabb esetekben intenzív osztályos kezelést is igényelhet. Fontos a folyadék- és fehérjepótlás.

A petesejtnyerés, mint műtéti beavatkozás is rejt magában rizikófaktorokat. A hüvelyen keresztül végzett szúrás kismedencei gyulladásokat vagy vérzéseket okozhat. Ezek megelőzése érdekében a páciensek antibiotikumprofilaxist alkalmazunk illetve a szúrást ultrahang ellenőrzés mellett végezzük, az erek elkerülése érdekében. 

Amióta a beültetett embriók száma szabályozott, a többes várandósság, mint kezelési szövődmény, ritkább lett, de fontos megjegyezni, hogy akár egy embrió beültetésével is létrejöhet egypetéjű ikerterhessèg. 

Sajnos a kóros várandósságok, mint a méhen kívüli beágyazódás és a vetélések is gyakoribbak, mint spontán várandósság esetén.

#