Embriók természetes lemorzsolódása, annak okai 

Az ESHRE ajánlásai alapján ideális esetben az IVF kezelés során 8-15 domináns tüszőre számíthatunk jó válasz esetén. 

A leszívott tüszők nem mindegyike tartalmaz petesejtet, tehát a tüszőszám, bár jó indikátor, nem egyezik a ciklusban rendelkezésre álló petesejtek számával. 

A leszívott tüszőkből származó petesejtek ideális esetben 75-85% érett a megtermékenyítés időszakában. Azt, hogy a megtermékenyítéskor hány petesejt érett, azt csak ICSI esetében tudjuk meghatározni, konvencionális IVF esetében a kumulusz sejtek jelenléte miatt erre nincs lehetőség.

A fertilizáció (megtermékenyülés, 2 PN-es állapot) – érett petesejtekre vonatkoztatott aránya jellemzően 65-75%-os  mind a két megtermékenyítési módszer esetében.

A megtermékenyült petesejtek, ekkor már embriók, 90-95%-a osztódásba kezd. Ezek közül jó minőségűnek 40-50% tekinthető a 3. napon.

A blasztociszta állapotot, azaz az 5. napra elvárt osztódási-fejlődési szintet az összes megtermékenyült petesejt 40-60% éri el. Ez nagyban függ a petesejtek minőségétől, a betegek genetikai hátterétől, de az embriótenyésztés során alkalmazott médiumtól is. Az összes blasztociszta közül 70-90% fagyasztásra alkalmas.

Végezetül, beágyazódás az összes beültetett blasztocisztára vonatkoztatva 30-50%. Ez nagyban függ a beteg életkorától és az endometrium , azaz méhnyálkahártya állapotától is. 

Számszerűen szemléltetve: 

10-15 tüsző
10–12 leszívott petesejt 7–9 érett (MII) petesejt
5–7 fertilizált (2PN) petesejt – embrió
4–6 osztódó embrió
2–4 blasztociszta
1–3 beültethető tehát (1 beültethető +2 fagyasztható)

#