TESE- microTESE- MESA

Amikor a hímivarsejtek nem találhatóak meg az ondóban (pl. súlyos spermiumhiány vagy azospermia esetén), akkor az orvosi csapat közvetlenül a heréből vagy mellékheréből próbál meg spermiumokat nyerni. Ennek célja, hogy lehetővé tegye a mesterséges megtermékenyítést (pl. IVF, ICSI). Ehhez különböző mintavételi módszerek állnak rendelkezésre. 

TESA (Testicular Sperm Aspiration) során helyi érzéstelenítésben egy finom, vékony tűvel történő herei szövetmintavétel történik. 
Mikor alkalmazzák? Abban az esetben, ha valószínű, hogy van spermiumtermelés, csak nem jut ki az ondóba (pl. elzáródás miatt). 

Előnye: Gyors, kevésbé invazív, ambulánsan végezhető. 
Hátránya: Ha a here spermiumtermelése gyenge, akkor kevésbé sikeres. 

microTESE (mikrosebészeti herebiopszia) során altatásban, kis metszéssel, mikrosebész használja az operációs mikroszkópot a spermiumtermelő területek célzott kiválasztásához.
Mikor alkalmazzák? Abban az esetben, ha nem elzáródásos (non-obstruktív) azospermia áll fenn, amikor a spermiumtermelés részleges vagy hiányos.

Előnye: A legnagyobb eséllyel ez az eljárás talál hímivarsejteket súlyos esetekben is. 
Hátránya: Komolyabb beavatkozás, altatás szükséges, hosszabb gyógyulás. 

MESA (Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration) során altatásban, metszéssel mikroszkóp alatt keresik meg a mellékhere spermiumtartalmú csatornáit.
Mikor alkalmazzák? Főként elzáródásos okok (pl. veleszületett ondóvezeték-hiány, korábbi sterilizáció) esetén történik alkalmazása amennyiben a herében jól működik a spermiumtermelés. 

Előnye: Sok mozgó spermium nyerhető, akár több beültetésre is elegendő. 
Hátránya: Altatással járó, sebészi beavatkozás illetve a beavatkozás után néhány nap pihenés ajánlott. 

Kiemelten fontos, hogy az eljárások során nyert spermiumokat gyakran lefagyasztják, hogy ne kelljen minden lombikprogram előtt új mintavételt végezni. 

Minden eset más — mindig egyéni mérlegelés alapján dönt az orvosi csapat, a legnagyobb esélyt keresve a sikeres gyermekvállaláshoz.

TESE és társai, azaz egyéb módszerek ha az ejakulátum nem fertilis: 

Az asszisztált reprodukciós eljárások során törekszünk a frissen adott mintával való munkára, ám ez a súlyos fokú férfi eredetű meddőség esetében nem minden esetben lehetséges. Ezekben az esetekben van segítségünkre a  TESE, micro-TESE és MESA azaz olyan sebészi eljárások, amelyeket a férfiak meddőségi kivizsgálásában és kezelésében alkalmaznak spermium kinyerésére, különösen akkor, ha az ondóban nincs vagy nagyon kevés spermium található (pl. azoospermia vagy cryptozoospermia esetén).

Az ismeretett eljárások során a mintákat fagyasztják és az IVF – ICSI kezelés alatt felolvasztják és alkalmazzák a sebészi úton nyert spermiumokat. Természetesen lehetséges friss mintából is dolgozni, azonban abban az esetben ha kétséges, hogy a TESE minta tartalmaz spermiumot, biztonságosabb a TESE idejét a petefészek stimulációt megelőző időszakra időzíteni, hogy a párok és kezelőorvos informált döntést tudjanak hozni a megtermékenyítésre vonatkozó lehetőségekkel kapcsolatban, azaz, hogy donor spermaminta berendelésére is szükség lehet saját spermiumok hiánya esetén. 

Érdekesség, hogy bár az esetek jelentős részében nem található mozgó spermium, a sebészi úton nyert nem mozgó spermiumokat alkalmazhatjuk ICSI eljárás során, hiszen ezek a sejtek nem már, hanem még nem mozognak. 

RövidítésTeljes névLeírásIndikáció
PESAPercutaneous Epididymal Sperm AspirationTűszúrással a mellékheréből szívnak spermátObstruktív azoospermia
MESAMicrosurgical Epididymal Sperm AspirationMikrosebészet mellékheréből, nagyobb hozammalObstruktív azoospermia
TESATesticular Sperm AspirationTűszúrás a herébe, szívással mintavételObstruktív/non-obstruktív azoospermia
TESETesticular Sperm ExtractionNyílt hereszövet-mintavétel, szövettel együttNon-obstruktív azoospermia
micro-TESEMicrosurgical TESEMikroszkópos, célzott hereszövet-mintavételSúlyos non-obstruktív azoospermia
Open biopsyNyitott heremetszéses mintavételIrányított szövettani mintavétel és spermiumkinyerésDiagnosztikai cél vagy cryoprezerváció

Más felmerülő probléma lehet még a retrográd ejakuláció – ebben az esetben a spermiumok jellemzőben a hólyagba kerülnek. A probléma megoldására lehetőség van húgyhólyagból történő spermium kinyerésre, pl vizelet centrifugálásra.

Gerincveló-sérült, ill. egyéb súlyos neurológiai esetekben lehetősége van elektroejakulációs (EEJ) kezelésre is. Ez egy elektromos ingerléssel kiváltott ejakuláció, jellemzően altatásban történik.

#