A spermavizsgálat (spermatogram) 

Férfi oldalról az egyik legfontosabb vizsgálat meddőségi kivizsgálás során. WHO irányelvei meghatároznak egy bizonyos alsó határértéket. Fontos tudni, hogy ezek az értékek nem a jó, elégséges vagy rossz minősítést jelentik, hanem azt a tartományt, amit normálisnak tekintünk. 

Mit is jelent ez pontosan? 

A teljes ejakulátumban legalább 39 millió/spermium jelenléte szükséges.  Térfogatát tekintve a spermaminta mennyisége legalább 1,4 ml-től tekinthető átlagosnak. Sűrűség szempontjából milliliterenként 16 millió spermium jelenléte  elfogadható. Fontos, hogy legalább 30%-uk előrehaladó mozgást végezzen. Alak (morfológia) szempontjából legalább 4%-nak kell „tanköny szerint” kinéznie. Elvárt, hogy a spermiumok számának több, mint fele életképes legyen illetve fehérvérsejtek száma elenyésző legyen. Intő jel, ha a mintában a fehérvérsejtszám magas, az gyulladást jelezhet. 

Kiemelten fontos, hogy a mintaadás 2-5 napos önmegtartóztatást követően történjen.

Egy kóros érték nem jelent meddőséget! Az életmód, különböző betegségek, láz, gyógyszerek, alkohol, dohányzás és hőhatás jelentősen befolyásolják a spermakép minőségét. 
Egyetlen vizsgálat soha nem elég, mindig javasolt 2 különböző időpontban történő mintavétel, a kapott értékek pedig mindig együtt kerülnek kiértékelésre. 

A WHO rendszeresen ad ki ajánlást arra vonatkozóan, hogy mi tekinthető normálisnak a férfiak spermaképét illetően.  A WHO referenciaértékek azt jelentik, hogy ezek az értékek azoknak a férfiaknak az alsó 5%-os határát jelentik, akik rendszeres (2-3 naponta) nemi élet mellett állandó partnerüknek 1 éven belül várandósságot okoztak.

A legutolsó WHO 6. (2021) normozoospermiának, azaz normális spermaképnek tekinti az alábbi értékeket: 

ParaméterWHO alsó határérték (5. percentilis)
Ejakulátum térfogata≥ 1,4 ml
Spermiumkoncentráció≥ 16 millió/ml
Teljes spermiumszám≥ 39 millió
Teljes mozgékonyság≥ 42%
Progresszív mozgékonyság≥ 30%
Normál morfológia (Kruger szerint)≥ 4%
Életképesség (vitalitás)≥ 54% élő spermium

#